Tahılsız köpek maması köpeğinizin için uygun bir mama mı?

Yazar uyarovic 07/05/2015 0 Yorumlar Beslenme,

tahılsız köpek mamasıSon yıllarda şuna eminiz ki birçok köpek sahibinin aklına şu soru yatmaktadır, tahılsız köpek maması kullanmalı mıyım?


Bu sorunun cevabını sizler düşünürken bir çok köpek maması üreticisi çoktan tahılsız köpek maması ürünlerini piyasaya sundu, birçok firma dünya çapında tüm ürünlerinde tahılı içeriklerinden çıkarmakta. Mısır, soya, buğday, pirinç ve yulaf gibi etmenlerin yerine yüksek kaliteli taze etler kullanmaktalar. Peki bu ürünleri seçmemizin bize ne gibi faydası olacaktır?

 

 

 

Tahılsız Köpek Mamasının Faydaları

 

  •     Daha az dışkı
  •     Daha az tüy dökümü ve sağlıklı tüy yapısı
  •     Daha fazla enerji
  •     Düşük alerjik etkenler ile daha sağlıklı bir yaşam
  •     Daha az mama tüketimi
  •     Daha sağlıklı bir ağız sağlığı.


Tahılsız Köpek Maması Nedir?

 

İçeriğinde tahıl içermeyen ve tahıllı mamalara oranlar daha az karbonhidrat içeren köpek mamalarıdır. İçeriklerinde tamamen doğal hammaddeler kullanılmaktadır. Karbonhidrat içeriği olarak tahıl grupları yerine patates, tatlı patates , yeşil bezelye ve tapyoka sunmaktadır.

 

Yüksek kaliteli proteinler içerir,  düşük karbonhidratlı köpek maması bir etoburun sindirim sistemine göre yüksek oranda proteinle destelenir.

 

Şunu kesinlikle unutmamalısınız, tahılsız bir köpek maması diğer mamalara göre kat ve kat daha doyurucu olacaktır. Bunu ilk önce sağlık bakımından düşünürseniz artık köpeğiniz az az yiyerek daha çok enerji kazanacaktır ve sindirim sistemi çok fazla yorulmayacaktır.

 

Tahılsız Köpek Mamasının Genel Sağlık Açısından Faydaları


Birçok köpeğin alerjisi tahıllarla alakalıdır. Tahılsız bir köpek maması birçok sindirimsel sorunu ve alerjik problemleri en aza indirecektir.
Öncelikle genel kanı çok yanlıştır, köpeğinizin tavuklu mamaya veya kuzulu bir mamaya direk bir alerjisi yoktur, alerji birden fazla etkenle tetiklenir ve bahsi geçen et türleri sadece bir etkendir. Kısacası köpeğinizin alerjisini tetikleyen yegane içerikler, mamaların içeriklerindeki kimyasallar ve tahıllardır.

 

Yavru Köpekler Tahılsız Köpek Maması Yiyebilir Mi?


Yavru köpekler tahılsız köpek maması yiyebilirler, birçok markanın sadece yavru köpeklere özel tahılsız ürünleri bulunmaktadır. Ayrıca Acana ve Taste of wild gibi köpek maması markalarınında tüm yaşam evrelerine uygun köpek mamaları mevcuttur.

 

Tahılsız Köpek Mamasına Gerçekten Bu Kadar Ücret Ödemeli Miyim?


Birçok köpek sahibi öncelikle klasik porsiyonu hesabı yapmaktadır, bu şartlarda tabi ki ürünler size daha pahalı gibi görünebilir. Ancak köpeğinizin daha doyurucu bir mama ile daha az porsiyon tüketecek olması bu konuda size bir fikir verebilir.
Tahılsız köpek maması sayesinde köpeğiniz daha beslenmeye ve sindirime vakit harcayacak ve daha sağlıklı bir hayat sürecektir. Birçok tahılsız köpek maması kullanan evcil hayvan sahibi köpeklerinde gözle görülür bir değişimin çok kısa bir sürede ortaya çıktığından bahsetmektedir. Hem deri ve tüy sağlığı hem de daha ferah bir az kokusu sunan tahılsız köpek maması, köpeğinizin hayatdan zevk alması için ona en kaliteli beslenme seçeneğini sunar. Bütün bunların yanı sıra alerji ve diğer sağlık sorunları açışından ilerleyen dönemde veterinerde harcayacağınız maddi ve manevi eforu hesaba katabilirsiniz.


Tüm bu açıklamalardan sonra eminiz ki tahılsız köpek mamasına geçmek istiyorsunuz ancak bilmeniz gereken bir konu daha var. Köpeğinizin yeni mamaya alışması için lütfen tahıllı bir mama ile karıştırarak geçiş yapınız böylece sindirim sistemi zamanla yerine oturacak ve bağırsak florası en fonksiyonel düzeyle çalışacaktır.


Tahılsız köpek mamasına geçmeye karar verdiyseniz eğer size bir tavsiyemiz daha var, lütfen yavaş bir geçiş sağlayın, eski mamanızla yeni tahılsız köpek mamanızı karıştırarak köpeğinizin alışma sürecini bekleyin.

 

Yorum Yazın