Köpeklerde Kilo Sorunlarının Çözümleri

Yazar uyarovic 09/05/2015 0 Yorumlar Beslenme,

kilo sorunu olan köpeklerKöpeğinizin kilo sorunları var, bu kilo sorunları artık obezite boyutunda ve ciddi aşamada köpeğinizin sağlığını tehtit ediyor. Yapmanız gereken en önemli şeyi hemen size söylüyoruz.Köpeğinize düşük kalorili , yüksek sindirim oranı olan besinler vermelisiniz. Buraya kadar  herşey doğru değil mi ? Peki kilo dengesini sağlamak bu kadar kolaysa neden bu kadar çok fazla kilolu köpek var?

 

 

 

Köpeklerde Kilo Sorunu Büyük Bir Sorundur

 

Günümüzde kilo sorunu yaşayan köpeklerin sayısı hızla artmaktadır, Amerika’daki istatistiklere göre %45 oranında köpek obezite veya fazla kilo sorunu yaşamaktadır.

 

Yani yaklaşık 35 milyon köpek kilo sorunu yaşamaktadır...

 

Daha kötü nokta olan ise bu kilo sorunlarının açtığı sağlık sorunları...

 

 • Diyabet
 • Eklem Yangısı
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Solunum Bozuklukları
 • Yüksek tansiyon
 • Bağışıklık sistemi sorunları
 • Kanser tümörleri

 

Köpeğinizin yaşam süresini en az 2 yıl arttırabilirsiniz

 

Son araştırmalara göre köpeğiniz ideal kilosunda olursa eğer en az 2 yıl daha fazla yaşayacaktır. Malesef kilo sorunu olan köpekler diğer köpeklere nazaran daha erken yaşama veda etmekteler.

 

Kısacası eğer köpeğinizin kilo sorunlarını ciddi olarak önemserseniz onun hayatına çok şey katabilirsiniz.

 

Şişko Patates Yarım Kilo Domates

 

Ne yazık ki birçok evcil hayvan sahibi, köpeklerinin şişman olduğunu fark etmemektedir. Veterinerlerin raporlarına göre sadece %17lik bir kesim köpeğinin gerçekten şişman olduğunu kabul ediyor ve buna karşı birşeyler yapması gerektiğini düşünüyor.

 

Birçok evcil hayvan sahibi köpeğinin şişman olduğunu kabul etmekte zorlanıyor veya onlar için fazla kilolu bir köpek sadece daha sevimli geliyor. Kısacası çoğu evcil hayvan sahibi bu sorunu ciddiye almıyor. Su içsem bile yarıyor tezini gerçekten kendi evcil hayvanları üzerinde telaffuz eden kişilerle karşılaşabilirsiniz.

 

Köpeklerde Kilo Sorunlarının Çözümü

 

Obeziteden kurtulmak denklemi çok basit, yediğinizden fazla kalori yakmanız gerekmektedir böylece kilo kaybedersiniz.

Köpeğinizin daha fazla egzersiz yapması ve daha dikkatli beslenmesi gerekmektedir. Egzersizlerin en iyileri beraber yapabildiğiniz egzersizlerdir, böylece siz de fazladan egzersiz yapmış olursunuz.

 

İlk İşimiz Köpeğinizin İdeal Kilosunu Bulmak

 

Öncelikle köpeğinizin ideal kilosunun ne olması gerektiğini öğrenmelisiniz,  veterinerineriniz bu konuda size yardımcı olabilir. Obezitenin köpeğinizde oluşturabileceği hastalıklar şunlardır.

 

 • Diyabet
 • Cushing Hastalığı
 • Troit Yetmezliği (hipotiroidizm)

 

Kilo Kaybı İçin Gerekli Kaloriyi Nasıl Hesaplarız

 

Köpeğinizin ideal kilosunu öğrendikten sonra, köpeğiniz için gerekli günlük kalori ihtiyacını kolayca bulabilirsiniz. Bütün Premium köpek mamalarının üzerinde beslenme rehberleri yer almaktadır, dikkat etmeniz gereken konu ise, aktivite seviyesine göre günlük tüketimi belirlemenizdir. Ayrıca dikkat etmeniz başka bir konuya daha aşağıda değiniyoruz, genel olarak bu beslenme rehberleri kilo kaybetmek için hesaplanmamıştır.

 

Beslenme Rehberleri ile İlgili Sorunlar

 

Genel olarak çoğu köpek maması kilo korumaya yönelik bir beslenme tavsiye sunar. Eğer kullandığınız köpek maması light bir mama değilse ve normal bir mama kullanıyorsanız lütfen beslenme rehberinde ölçekleri azaltınız.

 

Ölçek bazında düşünerek bir ölçeğin kalori miktarını hesaplayabilirsiniz ve ona göre köpeğinize en uygun porsiyonu oluşturabilirsiniz. Size tavsiyemiz mutlaka lif oranı yüksek yani kilo kontrolü sağlayacak bir mamaya geçiş yapmanız.

 

Köpeğinizi beslerken mutlaka zaman aralığı belirleyin

 

Birçok köpek sahipleri tarafından serbest zamanlı olarak beslenmektedir, mama kapları 24 saat sabit bir yerdedir ve istedikleri zaman beslenebilirler. Zamansız beslenme tüm canlılar için hatta insanlar için bile doğal değildir, köpeğiniz acıktığında değil canı sıkıldığında bile beslenecektir, bu aşırı beslenme onun fazla kilo almasını tetikler.

 

Doğru Beslenme Nasıl Yapılmalı

 

Size tavsiyemiz günlük 2-4 küçük porsiyon ile köpeğinizi beslemeniz. Tüm öğünlerin kalori değerleri eşit oranda hesaplanmalı ve ona göre verilmelidir.

Eğer ki zamanlama sizin zor oluyorsa, otomatik besleyici mama kaplarıyla bunu sağlayabilirsiniz, veya en azından sabah ve akşam olarak en kolay yöntemle başlayabilirsiniz.

 

Porsiyon Ölçüsünü Tahmin Etmeyin

 

Hayati önem taşıyan porsiyon ölçeğini asla tahminen koymayın, belki bir kap ya da iki kap gibi tahminlerle bunu yaparsanız bir yere varamazsınız, hatta belki de eskisinden daha fazla mama veriyorsunuz. Porsiyonları arttırdığınızı unutmayın !

 

Diyet Köpek Mamaları İle Yaşanan Sorunlar

 

Piyasada birçok kilo problemlerine yönelik köpek mamaları bulunmaktadır, bu mamaların birçoğu eşit değerde değildir,  düşük kalorili, diyet ve light köpek maması olarak sunulan bu mamaların içeriğini dikkatli okumazsanız köpeğiniz için en iyi seçeneği sunmadığınızı anlayacaksınız.

 

Bahsi geçen mamaların birçoğu et oranını azaltarak yüksek karbonhidrat sunmaktadır, bu sayede düşük kalori sunarlar ve bu mamalar köpeğinizin tok hissetmesini sağlar. Fakat bu süreç çok kısa sürer, bu mamaların birçoğu lezzet bakımından tatsızdır ve köpeğiniz gerekenden fazla dışkı yapmaya başlar.

 

Bu ürünlerden dolayı bir çok köpek sıklıkla aç hissetmektedir , böyle durumlarda yapabileceğiniz tek şey ona mama vermektir. Şunu çok iyi anlamısınız ki köpeğinizin sağlıklı olması için ona cezalandırmanızı tavsiye etmiyoruz, sadece ve sadece ona sağlıklı öğünler ve ölçekler vermenizi tavsiye ediyoruz.

 

Genel olarak belirtilen 450-500 kalorilik porsiyonlar köpeğinize çok fazla gelebilir, sık sık bahsettiğimiz gibi kaliteli az kalorili ve doyurucu beslenme sunmalıyız.

 

İdeal Köpek Mamasında Nelere Dikkat Etmeliyiz

 

 • Yüksek protein oranı
 • Düşük yağ oranı
 • Düşük kalori oranı
 • Yüksek lif oranı

Yüksek protein oranı  ve lif oranı köpeğinize doyurucu bir öğün vermenizi sağlayacaktır. Ayrıca yüksek protein değerleri sayesinde kas kaybını da önlemiş olacaksınız. Yüksek lif ve düşük kalori oranı ile köpeğinizin kilo kaybetmesi için en ideal diyeti sunuyor.

 

Öğünlerinize köpeğinize konserve mama ekleyerek daha kolay bir diyet sunabilirsiniz. Konserve mamalar genellikle yüksek protein ve düşük karbonhidrat içeriğine sahiptirler ayrıca kalori değerleri çok düşüktür.

 

Kilo Kaybını Nasıl Gözlemleyebiliriz

Köpeğinizin kilo verme sürecini haftada en az 1 defa gözlemlemenizi tavsiye ederiz. Fazla kilosu olan köpekler haftalık yaklaşık %1 - %2 oranın kilo kaybedebilirler.

 

Eğer ki köpeğiniz kilo kaybetmiyorsa, porsiyon ve kalori miktarlarını tekrar göz geçiriniz.

 

Ayrıca evde herhangi birisinin diyeti bölerek ona gizlice yemek vermediğinden emin olunuz :)

 

Diyet Bittikten Sonra Yapmanız Gerekenler

 

Evet, harikasınız ! Köpeğiniz ideal kilosuna  ulaştı, herşey harika gidiyor !

 

Bundan sonra köpeğinize biraz daha fazla porsiyon verebilirsiniz fakat lütfen kontrolü elden bırakmayın, 1-2 aralıklarla kilosunu kontrol ederek onun tekrar kilo problemi yaşamasını engelleyin. Kilo değerlerini bir yere kaydederek köpeğinizin ideal kilosunu gözlemleyebilirsiniz.

 

Umarız ki faydalı bir makale olmuştur, çeviri de emeği geçen herkese ve bize destek veren veteriner hekimlere çok teşekkür ederiz, size ve köpeğinize sağlıklı uzun bir yaşam diliyoruz.

Yorum Yazın