Konserve mama faydalı mıdır? Kuru Mama mı Konserve mama mı kullanmalıyız?

Yazar uyarovic 08/05/2015 0 Yorumlar Beslenme,

konserve mamaGenel olarak hep aklımızda köpeklerin beslenmeleri ile ilgili bir soru vardır? Konserve mama faydalı mıdır ? Ya da sadece kuru mama mı kullanmalıyız. Genel olarak kafanızda var olan soruları bu makalede yanıtlamaya çalışacağız.


Bailey bizim köpeğimizdir, ve iki gündür kuru mamasını yemek istememektedir, tatile çıktığımızdan beri nedense yanımızda getirdiğimiz mamasını yemedi oysaki bu en son seçtiğimiz mamasıydı ve severek yiyordu, artık yemiyor..


Gerçekten endişenmeye başladık... Veterinerimize sorduk ve bize çok hızlı bir çözüm bu çözüm ney mi hadi beraber çözüme bakalım.

 

Köpeklerde Beslenme Seçenekleri Nelerdir


Çözüm olarak konserve mamayı bulduk. Bailey kuru mama yemek istemiyordu fakat konserve mama sevdiği aşikardı. Böylece biz de konserve mama hakkında daha fazla bilgi edinmek istedik. Köpeğimiz kuru mamayı seviyordu fakat konserve ıslak mamayı daha fazla seviyordu.


Kafamızda soru işareti şuydu, gerçekten konserve ıslak köpek mamaları köpeğimiz için kuru mama kadar faydalı mıydı?


Konserve Islak Mama Kuru Köpek Mamasından Neden Daha iyidir?

konserve mama içerik analiz


Aslında genel açıdan düşündüğünüzde konserve mama kuru mamaya göre çok daha iyidir, daha fazla protein içerir ve içeriğinde sıvı miktarı köpeğinizin sıvı almasını sağlar, bunun yanı sıra düşük karbonhidrat oranı ile köpeğinize güzel bir beslenme sunar.


Ayrıca konserve mamalar sentetik koruyucular içermezler. Havasız ortamdan tamamen paketlendikleri için içeriğindeki yağlar kolay kolay bozulmazlar.Tüm bunların yanı sıra yapay renklendirici ve aroma içermezler.


Konserve mamalar köpeklerin doğasına daha yatkındır ve bu yüzden köpekler için konserve mamalar
Konserve Mama köpeğinizin beslenme sorunlarına çözüm üretebilir


Kilo sorunları yaşayan bir köpeğiniz mi var?


Konserve mamalarda kuru mamarla aynı oranda nem bulunur bu sayede köpeğiniz daha az porsiyonla daha çabuk doyacaktır.


Peki ya yaşlı köpekler?


Yaşlı köpekler genel olarak diş problemleri yaşamaktadır, kuru mamaları sor çiğnemektedirler bu yüzden onlara konserve ıslak mamalar ideal bir çözüm olacaktır.


Kuru Mama Diş Sağlığa Daha Faydalıdır


Konserve mamanın faydalarından bahsederken tabi ki diş sağlığının çok önemli olduğundan bahsettik fakat kuru mama diş sağlığına çok daha iyi gelmektedir. İlk önceleri bunun bir efsane olduğunu düşünsem de bilimsel araştırmalar kuru mama tanelerini daha hijyenik bir ağız sağlığının önün açtığını belirtiyor.


Hangisi daha iyi? Kuru mama mı konserve mama mı?


Aşağıdaki tabloya bakarsanız eğer genel olarak konserve mama daha yararlı olduğunu düşünebilirsiniz.

kuru mama konserve mama karşılaştırması


Fiyat Konusunda Kuru mama rakipsiz !


Kolaylıkla saklayabilme ve kolaylıkla servis yapabilmenin yanı sıra ekonomik anlamda da kuru mama daima kazanıyor.


Bir önemli nokta daha...


Köpeğinizin mama kabından konser mamayı bir saatden fazla tutmayın. Kuru mamaya nazaran ıslak mamalar kolayca bakterileri toplar ve kısa sürede bir çok hastalığa sebep olabilir.


Kesinlikle açılmış bir konserve ama buzdolabında saklamalıdır ve en kısa sürede tüketilmelidir.

 

İki mamayı aynı anda kullanın


Son olarak bu yazımızdan sadece konserve mama kullanmanız gerektiğini düşünmemişsinizdir, çünkü tavsiye etmiyoruz, hem sağlık açısından hem de maliyet açısından tek bir mama ile köpeğinizi beslememelisiniz.  Her iki mamayı anda kullanarak “ sos “ methodu ile köpeğinize tüm ihtiyacı olan besinleri aynı anda verebilirsiniz, tek yapmanız gereken konserve mama ile kuru mamayı karıştırmak.

 

Yorum Yazın