Büyük ırk yavru köpeklere en uygun köpek maması nasıl seçilir ve kalça çıkığı riski nasıl azaltılır?

Yazar uyarovic 12/05/2015 0 Yorumlar Bakım,

büyük ırk yavru köpek mamasıBüyük ırk yavru köpekler dengeli beslenme gelişim sürecinde oluşabilecek kalça çıkığı riskinin en düşük seviyede tutumasında faydalı olur. Büyük ırk  ve dev ırk yavru köpeklerin diğer ırklara göre farklı ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçları görmezden gelmek kemik ve eklem sorunlarına yol açabilir


•    Dirsek Displazisi
•    Osteokondroz (Gençlik Çağı Bölgesel Kemik Yumuşamaları)
•    Gelişimsel Kalça Çıkığı
•    Diğer ortopedik hastalıklar


Yukarıdaki hastalıkları engellemek için öncelikle hangi sebeplerden dolayı bu hastalık risklerinin ortaya çıktığını öğrenmeliyiz.


Neden Büyük Irk Yavru Köpekler Risk Altında?
 

Büyük ırk yavru köpekler yetişkin çağlarına geldikleri zaman 60kg üzerinde bir ağırlığa sahip olabilirler. Daha küçük ırklarla karşılaştırdığımızda iki önemli faktör gözümüze çarpıyor, hızlı büyümeleri ve isketlet yapıları.


1.    Büyük ırk yavru köpekler hızlı gelişirler
2.    Büyük ırk yavru köpeklerin yavruluk dönemi daha uzundur


Bir labrador retriever, 500 gramın altında doğarken bir yıl içerisinde 30 kg ağırlığa ulaşabilir. Bu da tam tamına 60 kat büyük bir gelişim demektir. İnsanlarla bir kıyaslama yaparsak 18 yılda olabilecek bir gelişminin yarısında fazlasını bir labrador 1 sene içerisinde yapabiliyor.
Bir başka gelişimsel fark ise, diğer ırk 9-12 aya kadar gelişirken birçok büyük ırk yavru köpek 12 ile 24 ay arası bir gelişim süreci gösterebilir. Hızlı bir gelişim kemiklerin çok hızlı değişmesi demektir, bu gelişim süreci onları gelişimsel risk altına sokar. Bu yüzden daima dengeli bir beslenme ile beslenmeleri gerekmektedir..


Köpek Mamalarındaki Fazla Protein Zararlı Mı?


Malesef internet, küçük ırkların yavru köpeklerin beslenmesi ile ilgili birçok yanlış bilgi ile dolu,  örnek vermemiz gerekirse bir çok kişi çok fazla protein ile olan bir beslenmenin kalça çıkığına sebep olduğundan bahsediyor fakat bu teze karşı herhangi bir kanıt yok. Yani yüksek protein içeren bir beslenmenin neden iskelet yapısına zarar verdiğine kimse açıklayamıyor...


Peki sorun yüksek protein değil ise  neden böyle bir risk var sebepleri neler?


Büyük Irk Köpeklerde Kalça Çıkığının Gerçek Sebepleri


Diğer az sıklıkla görülen sebepleri çıkarırsak eğer büyük ırk köpeklerde ortopedik sorunların temelinde 3 sorun bulunmakta.


•    Genetik miras
•    Aşırı beslenme
•    Aşırı kalsiyum diyeti


Genetik mirasla ilgili yapabileceğiniz herhangi birşey yok...


En önemli konu ise köpeğinizin aşırı beslenmesini engellemek, bunlar çok fazla kalori ve kalsiyum içeren öğünler.


Büyük Irk Yavru Köpeklerde Aşırı Beslenmenin Tehlikeleri


Serbest öğün, sıklıkla kullanılan bir yöntemdir, yavru köpek daima dolu kabından yemek yiyebilir. Birçok büyük ırk yavru köpek sahibi yavrularının bu şekilde beslenmesinin onlar için en iyisi olduğunu düşünmektedir.


Serbest öğünle beslenme şekli zaten çok hızlı olan gelişim sürecini çok daha fazla hızlandırır ve ciddi sorunlara yol açar.
Örnek vermemiz gerekirse, 1995 yılında Danoa’larla ilgili yapılan bir araştırmada serbest öğün ile beslenmenin ortopedik hastalıkların riskini arttırdığı kanıtlanmıştır. Bir başka araştırmada ise kontrollü bir beslenme alışkanlığında bu risklerin azaldığı gözlemlenmiştir.

Büyük Irk Yavru Köpeklerde Aşırı Kalsiyumun Tehlikeleri


Aşırı beslenme gibi fazla kalsiyum yüklemesi de büyük ırk yavru köpeklerde iskelet hastalıkları riskini yükseltiyor. Yavru köpeklerin sindirimsel anlamda yoğum bir kalsiyuma uyum sağlamaları da zor.


Aynı zaman kalsiyumun çok az verilmesi de ayrı bir sorun, bu yüzden bir veteriner eşliğinde büyük ırk yavru köpeğinize uygun ölçekte kalsiyum verirseniz, köpeğiniz için en faydalı beslenme anlayışını ona sunacaksınız demektir.


Büyük Irk Yavru Köpekler İçin Tavsiye Edilen Kalsiyum Standartları


AAFCO (Amerika Beslenme Kontrol Kuruluşu ) yavru köpekler için bir beslenme standardı sunmuştur fakat ne yazık ki büyük ırk yavru köpekler için böyle profil bulunmamaktadır.

Büyük ırk yavru köpeklerin AAFCO yavru köpek beslenme profiline uymasının yanı sıra aşağıdaki özellikleri taşıyor olması gerekiyor:


•    Kilogram başına 3500-4000 kalori 3500 içeren bir köpek maması
•    Her 1000 kalorilik öğünün 3 gram kalsiyum içermesi tavsiye edilir. En üst limit 1000 kalori başına 4.5 gram kalsiyumdur.
•    Kalsiyum fosfor oranının 1.1:1 ve 1:5:1 olması önerilir.


Büyük Irk Yavru Köpeğinizin Daha Sağlıklı Olabilmesi için 5 ipucu


Aşağıdaki tavsiyeler büyük ırk yavru köpeğinizin daha az bir risk altında gelişimini tamamlamasına yardımcı olabilir ;
1.    AAFCO tarafından tüm yaşam evrelerine uygun bir köpek maması verin.
2.    Büyük ırk yavru köpeğinizi yetişkin köpek mamalarıyla sakın beslemeyin.
3.    Kalsiyum analizi yaparak besinlerdeki kalsiyum dengesini hesaplayın.
4.    Serbest öğünlerden ve aşırı beslenmeden kaçının. Küçük ve sık porsiyonlarla yavru köpeğinizi besleyin.Büyük Irk Yavru Köpeklerde Konserve mama ya da Çiğ Et ile Beslenme


Genel anlamda çiğ et ve konserve mama ,  kuru mamaya nazaran daha fazla yağ içermesinden dolayı asla sıkı bir diyet için bu seçenekleri tavsiye etmiyoruz.


Ayrıca bir büyük ırk yavru köpek sahibinin ekonomik anlamda bu tür beslenmeyi karşılaması çok maliyetli olacaktır.


Yukarıdaki bahsedilen beslenme tavsiyeleri köpeğinizin kalça çıkığı riskini asla sıfıra indirmez. Bu tür beslenme çözümleri ile sadece riski azaltmış olursunuz, kalça çıkığının ilerleyen yaşlarda geri dönülemez seviyelerde olmaması için lütfen periyodik olarak veterinerinize kontrol ettiriniz.

 

Yorum Yazın